reklama
kategoria: Kraj
19 wrzesień 2024

Lasy Państwowe tworzą Nadleśnictwa Puszczańskie, by ochronić najcenniejsze lasy

zdjęcie: Lasy Państwowe tworzą Nadleśnictwa Puszczańskie, by ochronić najcenniejsze lasy / fot. PAP
fot. PAP
Lasy Państwowe projektują utworzenie Nadleśnictw Puszczańskich w celu ochrony najcenniejszych lasów; w ich skład wejdzie sześć terenów objętym styczniowym moratorium na wycinkę. To nowa forma zarządzania lasami - poinformowały w czwartek LP.
REKLAMA

Jak podkreślono, Nadleśnictwa Puszczańskie - Puszcza Karpacka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Bukowa, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Lasy Oliwskie i Łęgi Odrzańskie - to odpowiedź na kwestie klimatu, bezpieczeństwa gospodarki krajowej i potrzeby ludzi.

"Katastrofa klimatyczna jest faktem. My, leśnicy, widzimy to codziennie. Wczoraj widziałem to na własne oczy podczas wizyty na Dolnym Śląsku. Chcemy i musimy aktywnie działać, by tę katastrofę powstrzymać" - powiedział podczas konferencji prasowej Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który określił projekt jako "największą w historii jednorazową inicjatywę dot. ochrony przyrody".

W jego ocenie, jest to jedyny możliwy projekt w obecnym stanie prawnym. "W społecznej świadomości najczęściej funkcjonują dwie formy zarządzania lasem - parki narodowe oraz lasy gospodarcze. My proponujemy inną możliwość - puszczę" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, tego typu nadleśnictwa mają być zarządzane w taki sposób, "aby wzmocnić i chronić najcenniejsze lasy". Wskazał, że nadleśnictwa puszczańskie powstaną na najcenniejszych terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe tj. Puszcza Karpacka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Bukowa, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Lasy Oliwskie i Łęgi Odrzańskie. Są to najstarsze zasadzone przez ludzi lasy w Polsce. Średnia wieku drzew to 104 lata, ale zdarzają się też okazy ponad 300-letnie.

Lasy Państwowe podkreśliły, że leśnicy dokładnie przeanalizowali obszary, na których powstaną Nadleśnictwa Puszczańskie. "(Leśnicy - PAP) wzięli pod uwagę aspekty przyrodnicze, gospodarcze i oczekiwania społeczne. Na tych terenach bez negatywnych skutków dla szeroko pojętej gospodarki leśnej będą prowadzić wyłącznie aktywne działania ochronne służące przyrodzie i bezpieczeństwu ludzi" - podkreśliły LP.

"Konsultacje społeczne nie są o tym, kto wygra, nie interesuje nas plebiscyt, jakim stało się moratorium. Lasy to nasza wielka odpowiedzialność i najcenniejszymi ekosystemami leśnymi chcemy zająć się na poważnie. Na poważnie to znaczy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i w sposób wykonalny" – powiedział Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego LP.

W styczniu decyzją kierownictwa resortu klimatu i środowiska wprowadzono moratorium leśne w sprawie wstrzymania lub ograniczenia cięć drzew. Odnosiło się ono do 10 obszarów: Bieszczad, Puszczy Boreckiej, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Karpackiej, Puszczy Rominckiej, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także okolic Iwonicza-Zdroju i Wrocławia.

Pierwotnie miało ono obowiązywać przez pół roku, ale w połowie czerwca zdecydowano o jego przedłużeniu do końca września br. Moratorium objęte zostały w sumie 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw. (PAP)

fos/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szamotuły
4.8°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szamotułach

kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Wroniecki Ośrodek Kultury, Wronki,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 19:00
miejsce
Kino Halszka, Szamotuły, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-16 19:30
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-10 19:00
miejsce
Kino Halszka, Szamotuły, ul....
wstęp biletowany