reklama
kategoria: Kraj
10 grudzień 2024

Uniwersytet Warszawski dołączył do konsorcjum ORLENU "NEXT-CATALYSIS"

zdjęcie: Uniwersytet Warszawski dołączył do konsorcjum ORLENU
fot. PAP
Uniwersytet Warszawski dołączył w poniedziałek do tworzonego przez ORLEN Konsorcjum Naukowo-Przemysłowego "NEXT-CATALYSIS". Jego zadaniem będą wspólne działania na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii katalitycznych.
REKLAMA

Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak i prezes ORLEN S.A. Ireneusz Fąfara podpisali w poniedziałek umowę, w ramach której uniwersytet dołączył do Konsorcjum Naukowo-Przemysłowego "NEXT-CATALYSIS". W listopadzie br. do konsorcjum weszła Politechnika Śląska.

W ramach konsorcjum "NEXT-CATALYSIS" partnerzy będą realizować takie cele, jak m.in. rozwój innowacyjnych materiałów katalitycznych dla procesów przemysłowych, wsparcie badań nad katalizą, transfer wiedzy i wdrażanie najnowszych trendów w dziedzinie katalizy, a także współpraca w zakresie kształcenia kadr dla sektora badawczo-rozwojowego.

Katalizatory to materiały, których obecność zwiększa wydajność danej reakcji chemicznej. Sam katalizator nie zużywa się w reakcji chemicznej, ale ją odpowiednio ukierunkowuje. I tak katalizatory mogą choćby przyspieszać reakcje chemiczne, zwiększać wydajność ich przebiegu (dzięki temu podczas reakcji zużywa się mniej surowców czy energii). Katalizatory mogą też obniżać temperaturę reakcji czy minimalizować powstawanie niepożądanych produktów ubocznych. W niektórych przypadkach katalizatory pozwalają na przeprowadzenie reakcji w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, redukując ilość odpadów i emisji szkodliwych substancji.

W listopadzie, przy okazji podpisywania umowy z Politechniką Śląską Orlen informował, że większość procesów w jego zakładach produkcyjnych zachodzi z udziałem katalizatorów. Koncern chwalił się, że dotychczas w ramach projektów badawczo-rozwojowych uzyskano kilka rozwiązań charakteryzujących się lepszymi parametrami w stosunku do komercyjnych katalizatorów, a spółka chce pracować nad kolejnymi nowatorskimi materiałami katalitycznymi.

Powstanie Konsorcjum Przemysłowo-Naukowego w dziedzinie katalizy "NEXT-CATALYSIS" zostało zainicjowane przez ORLEN. Ma ono zapewnić intensyfikację prac nad rozwojem innowacyjnych katalizatorów, które będą mogły zostać zastosowane w procesach przemysłowych firmy, w tym w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku.

"Powołanie konsorcjum +NEXT-CATALYSIS+ jest przykładem synergii nauki i biznesu, która przynosi korzyści zarówno gospodarce, jak i środowisku akademickiemu. Inicjatywa ta pokazuje zaangażowanie obu stron w rozwój technologii przyszłości, tworzenie innowacji i podnoszenie konkurencyjności polskiego przemysłu na arenie międzynarodowej" – mówił, cytowany na stronie UW, prof. Alojzy Z. Nowak.

"To niezwykle ważna inicjatywa, obrazująca nasze spojrzenie na rozwój koncernu, wspierana przez badania i innowacje. Do realizacji tego kierunku potrzebujemy świata nauki z jego pasją, wiedzą i infrastrukturą. W zamian oferujemy ścieżkę do komercjalizacji nowych technologii, praktyczną wiedzę naszych ekspertów oraz możliwości badawcze i testowe własnych centrów badawczo-rozwojowych. Istotne są również próby przemysłowe na +żywym organizmie+, którym są zakłady produkcyjne Grupy ORLEN" – skomentował cytowany na stronie uczelni Ireneusz Fąfara prezes zarządu ORLEN.

Umowa stanowi kolejny etap współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Grupą ORLEN, która trwa od 2015 roku.

Działalność spółki ORLEN obejmuje zarówno wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, jak i przetwórstwo i sprzedaż produktów naftowych, a także wytwarzanie i dystrybucję energii. Grupa Orlen posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Planuje również rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR. (PAP)

lt/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Szamotuły
8°C
wschód słońca: 07:59
zachód słońca: 16:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szamotułach

kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Wroniecki Ośrodek Kultury, Wronki,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-27 19:00
miejsce
Restauracja Na Trakcie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 19:00
miejsce
Kino Halszka, Szamotuły, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-16 19:30
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa...
wstęp biletowany