Kolejne dwie osoby podejrzane o oszustwa na szkodę seniorów w rękach szamotulskich kryminalnych
Sprawa miała swój początek 5 kwietnia tego roku. Szamotulscy kryminalni otrzymali wówczas zgłoszenie o próbie oszustwa na szkodę seniorki. 76-latka otrzymała telefon od fałszywego policjanta, który miał prowadzić rozpracowanie gangu polsko-ukraińskiego. Przekazał jej informację, z której wynikało, że ktoś próbował ukraść pieniądze z jej konta bankowego. Gdy dowiedział się, że kobieta ma na koncie ponad 30 tysięcy złotych stwierdził, że musi przekazać pieniądze policjantom na koszt ujęcia oszustów z gangu. Instruowana przez mężczyznę kobieta wypłaciła pieniądze z konta w banku i udała się we wskazane miejsce, gdzie miała zostawić gotówkę w koszu na śmieci. Zorientowała się wtedy, że rozmawia z oszustem i złożyła zawiadomienie o przestępstwie w Komendzie Powiatowej Policji w Szamotułach.
Choć do przekazania pieniędzy ostatecznie nie doszło, policjanci dołożyli wszelkich starań, aby rozpracować kto próbował oszukać mieszkankę Szamotuł. Zebranie materiałów dowodowych w tego typu sprawach często nie jest łatwe i wymaga dużego nakładu pracy i skrupulatnych analiz. Mimo to, nie pierwszy raz w tego typu postępowaniach, szamotulskim kryminalnym, na podstawie pracy operacyjnej, udało się wytypować i ustalić podejrzanych o usiłowanie oszustwa.
W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali w tej sprawie dwóch podejrzanych. Byli to mieszkańcy Poznania w wieku 41 i 36 lat. Kryminalni namierzyli ich i zatrzymali w Poznaniu. Dodatkowo obaj mężczyźni posiadali przy sobie narkotyki.
Usiłowanie oszustwa w Szamotułach nie było jednorazowym incydentem. Dzięki pracy policjantów udało się przerwać próbę oszustwa w Poznaniu. Policjanci wstrzymali rozmowę telefoniczną seniorki z oszustami, którym miała przekazać 15 tysięcy złotych, aby zabezpieczyć je przed nieuczciwym listonoszem, który rzekomo chciał ją okraść. Gdy szamotulscy kryminalni dowiedzieli się, że właśnie dochodzi do próby oszustwa, o wsparcie poprosili funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, którzy pojechali do mieszkania kobiety. Dzięki szybkiej reakcji, przestępcom nie udało się uzyskać pieniędzy.
Przeanalizowanie zebranych w sprawie materiałów pozwoliło kryminalnym połączyć zatrzymanych podejrzanych również ze sprawami z Konina oraz Kórnika, gdzie pokrzywdzeni, którzy dali się nabrać na podobne legendy przekazali oszustom pieniądze i biżuterię o łącznej wartości 106 tysięcy złotych.
Zebrany materiał dowodowy w sprawie pozwolił na przedstawienie zarzutów zatrzymanym. 41-latek usłyszał zarzuty za dwa oszustwa i jedno usiłowanie oszustwa. 36-latek usłyszał natomiast 2 zarzuty za oszustwa i dwa zarzuty za usiłowanie popełnienia tego przestępstwa. Mężczyźni działali wspólnie i w porozumieniu. Dodatkowo usłyszeli też zarzuty za posiadanie narkotyków. Na wniosek śledczych, a decyzją sądu wobec 36-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Postępowanie w tej sprawie jest w toku. Pod nadzorem prokuratury prowadzą je kryminalni z Szamotuł. Podejrzanym grozi kara więzienia, a o jej wymiarze zadecyduje sąd.
st.asp. Sandra Chuda