Nie daj się kupić, nie jesteś na sprzedaż
Handel ludźmi, to nazwa przestępczego procederu, będącego współczesną formą niewolnictwa. Wbrew pozorom, jest to przestępstwo, które w dzisiejszych czasach może dotknąć wiele osób. Handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Należy przede wszystkim zauważyć, że jest to przestępstwo godzące w podstawowe wartości człowieka jakimi są wolność i godność ludzka. Dlatego warto być świadomym tego, jak uniknąć sytuacji, w której można paść ofiarą handlu ludźmi.
W tym celu, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach nawiązali współpracę z przedstawicielami Fundacji Czas Wolności z Warszawy, dzięki czemu na terenie czterech szkół z terenu powiatu szamotulskiego odbyły się zajęcia edukacyjno-profilaktyczne, które przeprowadzili przedstawiciele niniejszej fundacji. Zwrócili oni uwagę na wiele ważnych problemów, z którymi nie ma się doczynienia na codzień. Spotkania odbyły się ramach projektu „Nie jesteś na sprzedaż”, który jest finansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przedstawicieli fundacji gościliśmy w miejscowych szkołach w dniach 2,3 i 5 października br.
Metody działania handlarzy ludźmi oraz sposoby zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom poznali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach, Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach, Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach oraz Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Łącznie w działaniach wzięło udział około 800 uczniów niniejszych szkół. Spotkania skoncentrowały się przede wszystkim na uczniach najstarszych klas, gdyż to oni w najbliższym czasie mogą poszukiwać pracy, w tym pracy za granicami naszego kraju. Mogą więc nieświadomie stać się potencjalnymi kandydatami do ofiar handlu ludźmi. Dlatego tak ważnym elementem spotkania było omówienie niezbędnych zachowań, które mogą uchronić przed staniem się ofiarom handlu ludźmi.
asp. Sandra Chuda